مشاهدة مشاركة بصفحة مستقلة
  #1  
قديم 24/06/2007, 11:47 AM
ساطع ياهلال ساطع ياهلال غير متواجد حالياً
زعيــم نشيــط
تاريخ التسجيل: 06/01/2007
مشاركات: 516
الاخوة الاعضاء نريد ترجمه هذا الموضوع عن المدرب

"Astazi e ziua ta..." - Cosmin OlaroiuDupa o cariera de jucator, a devenit antrenor, fotbalistii de la Steaua si de la FC National aflandu-se sub conducerea lui. Tehnicianul echipei de fotbal Poli Timisoara, Cosmin Olaroiu, implineste astazi 36 de ani.

"Eu il vad pe omul Cosmin Olaroiu ca fiind ursuz" - "Astazi adaug un an la varsta si ma simt batran, batran... Cand eram mai tanar, aniversarea zilei de nastere era un prilej de bucurie, acum nu mai are o semnificatie asa de mare. Eu nu sarbatoresc.

Rar am facut o sarbatoare mai mare, dar in general am sarbatorit cu prietenii apropiati si cu familia. Cand ii am pe cei dragi aproape, e OK totul. Ca aproape de fiecare data, ziua de nastere ma prinde in cantonament, cu echipa; ne pregatim pentru meciul cu Steaua. Un meci foarte important. Dorinta mea la implinirea a 36 de ani este sa castigam acest meci si sa fim sanatosi, membrii familiei mele si toata lumea.

In general, am avut timp sa imi duc la bun sfarsit toate planurile si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a oferit aceste posibilitati. Totusi, nu sunt foarte batran, dar mie, traind cu intensitate mare in fiecare zi, mi se pare ca as avea cu totul si cu totul alta varsta. Pentru ca nu poti sa prevezi nici macar ziua de maine cu exactitate, am preferat sa nu imi fac proiecte pe timp indelungat. Pentru mine, munca mea este o experienta in plus o data cu fiecare an care trece. Daca mi s-ar da posibilitatea sa ma intorc in timp, as face-o. Va dati seama, orice om isi doreste sa fie mai tanar... M-as intoarce cand jucam pe teren, a fost cea mai frumoasa perioada. Un an in plus nu imi da nici o stare, nici de tristete, nici de veselie. De la varsta de 35 de ani nu mi-a ramas nici un regret, insa, daca ar fi sa fac un bilant in ceea ce priveste realizarile, as spune ca fiul meu este cea mai mare realizare.

Ca realizare profesionala, nu cred ca pot sa vorbesc despre una anume, am multe, am castigat titluri, cupe, campionate, supercupe. Ca antrenor am iesit vicecampion, desi ca antrenor sunt tanar, nu? Dar in acesti cinci ani am facut lucruri destul de bune pe unde am fost. Eu il vad pe omul Cosmin Olaroiu ca fiind ursuz. Daca mi s-ar propune sa vin la conducerea "nationalei" in momentul acesta, nu as accepta. In opinia mea, echipa se indreapta, in mod sigur, intr-o directie gresita. Cauza principala ar fi tot ce se intampla in fotbalul romanesc, starea asta de compromis general."
Sursa:www.jurnalul.ro2005-06-10 11:47:22 Postata de 2good
اضافة رد مع اقتباس